MFP55-10RB1
Riedon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MFP55-10RB1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MFP55-10RB1
Manufacturer Riedon
Description RES 10 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Series:MFP
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:10 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film