MFA420PS12-SEF
XP Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MFA420PS12-SEF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MFA420PS12-SEF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MFA420PS12-SEF |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Description | AC/DC CONVERTER 12V 420W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $239.402 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 8.20" L x 3.33" W x 1.75" H (208.3mm x 84.5mm x 44.5mm) |
| Series: | MFA |
| Power (Watts): | 420W (434W Forced Air) |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 70°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Minimum Load Required: | No |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Output, Hot Swappable, Load Sharing, Standby Output, Universal Input |
| Efficiency: | 86% |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 12V 35A 85 ~ 264 VAC Input |
| Current - Output (Max): | 35A |
| Approvals: | CB, CE |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MFA420PS12-SEF, use the request quote form to request MFA420PS12-SEF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MFA420PS12-SEF.The price and lead time for MFA420PS12-SEF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MFA420PS12-SEF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
