MF306#
Isocom Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF306# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MF306# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MF306# |
|---|---|
| Manufacturer | Isocom Components |
| Description | OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.11 | $0.862 | $0.714 | $0.616 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $0.542 | $0.468 | $0.37 | |||
Specifications
Data sheet
| Zero Crossing Circuit: | Yes |
|---|---|
| Voltage - Off State: | 600V |
| Voltage - Isolation: | 3750Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.5V (Max) |
| Turn On Time: | - |
| Supplier Device Package: | - |
| Static dV/dt (Min): | 1kV/µs |
| Series: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 4-SMD, Gull Wing |
| Output Type: | Triac |
| Other Names: | MF306#DKR MF306XDKR MF306XDKR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
| Number of Channels: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Optoisolator Triac Output 3750Vrms 1 Channel |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 70mA |
| Current - LED Trigger (Ift) (Max): | 30mA |
| Current - Hold (Ih): | 280µA (Typ) |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 60mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MF306#, use the request quote form to request MF306# pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MF306#.The price and lead time for MF306# depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MF306#.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
