MF200C12F2-BP
Micro Commercial Components (MCC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF200C12F2-BP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MF200C12F2-BP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MF200C12F2-BP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | 200A,1200V,FRED MODULES, F2 PACK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $66.00 | $62.00 | $59.20 | $56.00 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.8V @ 200A |
|---|---|
| Supplier Device Package: | F2 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Reverse Recovery Time (trr): | 110ns |
| Package / Case: | F2 Module |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Standard |
| Diode Configuration: | 1 Pair Series Connection |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 200A Chassis Mount F2 Module |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 1200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 200A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MF200C12F2-BP, use the request quote form to request MF200C12F2-BP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MF200C12F2-BP.The price and lead time for MF200C12F2-BP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MF200C12F2-BP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

