MF-VS175-0
Bourns, Inc.
MF-VS175-0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-VS175-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-VS175-0
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 12V 1.75A STRAP
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:12V
Type:Polymeric
Time to Trip:3s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:-
Series:Multifuse®, MF-VS
Resistance - Post Trip (R1) (Max):51 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):29 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Strap
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:User Defined
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 1.75A Ih User Defined Strap
Current - Trip (It):3.5A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.75A