MF-SM150-2-99
Bourns, Inc.
MF-SM150-2-99
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-SM150-2-99 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-SM150-2-99
Manufacturer Bourns
Description PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12000 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:15V
Type:Polymeric
Time to Trip:5s
Thickness (Max):0.118" (3.00mm)
Size / Dimension:0.344" L x 0.264" W (8.75mm x 6.71mm)
Series:Multifuse®, MF-SM
Resistance - Post Trip (R1) (Max):250 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):60 mOhms
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2-SMD
Other Names:MF-SM150-2-99CT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.5A Ih Surface Mount 2-SMD
Current - Trip (It):3A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.5A