MF-S175SS-0
Bourns, Inc.
MF-S175SS-0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-S175SS-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-S175SS-0
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 15V 1.75A STRAP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:15V
Type:Polymeric
Time to Trip:4s
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.866" L x 0.199" W (22.00mm x 5.05mm)
Series:Multifuse®, MF-S
Resistance - Post Trip (R1) (Max):120 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):50 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Strap
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:User Defined
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.75A Ih User Defined Strap
Current - Trip (It):3.8A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.75A