MF-RX375-2
Bourns, Inc.
MF-RX375-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-RX375-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-RX375-2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 60V 3.75A RADIAL
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:24s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:1.118" L x 0.122" W (28.40mm x 3.10mm)
Series:Multifuse®, MF-RX
Resistance - Post Trip (R1) (Max):80 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):30 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 3.75A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):7.5A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):3.75A