MF-RX250/72-2
Bourns, Inc.
MF-RX250/72-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-RX250/72-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-RX250/72-2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 72V 2.5A RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:72V
Type:Polymeric
Time to Trip:15.6s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.702" L x 0.122" W (17.84mm x 3.10mm)
Series:Multifuse®, MF-RX/72
Resistance - Post Trip (R1) (Max):130 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):50 mOhms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:MF-RX250/72-2CT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Lead Spacing:0.215" (5.45mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.939" (23.84mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 2.5A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):5A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):2.5A