MF-RX185-AP
Bourns, Inc.
MF-RX185-AP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-RX185-AP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-RX185-AP
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 60V 1.85A RADIAL
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:12.6s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.701" L x 0.122" W (17.80mm x 3.10mm)
Series:Multifuse®, MF-RX
Resistance - Post Trip (R1) (Max):190 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):80 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.902" (22.90mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.85A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):3.7A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.85A