MF-RM012/240-2
Bourns, Inc.
MF-RM012/240-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-RM012/240-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-RM012/240-2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 240V 120MA RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:240V (265V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:15s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.327" Dia x 0.150" T (8.30mm x 3.80mm)
Series:Multifuse®, MF-RM
Resistance - Post Trip (R1) (Max):12 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):3 Ohms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:MF-RM012/240-2CT
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Spacing:0.114" (2.90mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.508" (12.90mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 120mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):300mA
Current - Max:1.2A
Current - Hold (Ih) (Max):120mA