MF-RHT650-0
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-RHT650-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MF-RHT650-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MF-RHT650-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 6.5A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.90 | $0.868 | $0.812 | $0.672 | $0.56 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.546 | $0.462 | $0.406 | $0.364 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 5.5s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.500" L x 0.118" W (12.70mm x 3.00mm) |
| Series: | Multifuse®, MF-RHT |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 26 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 11 mOhms |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | MF-RHT650 MF-RHT650-ND MFRHT6500 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.114" (2.90mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.874" (22.20mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 6.5A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 12A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 6.5A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MF-RHT650-0, use the request quote form to request MF-RHT650-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MF-RHT650-0.The price and lead time for MF-RHT650-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MF-RHT650-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

