MF-RG1100-2
Bourns, Inc.
MF-RG1100-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-RG1100-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-RG1100-2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs3000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:7s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm)
Series:Multifuse®, MF-RG
Resistance - Post Trip (R1) (Max):8.9 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):3.7 mOhms
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:MF-RG1100-2TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 11A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):18.7A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):11A