MF-R300-2-14
Buy MF-R300-2-14 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-R300-2-14
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:10.8s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.472" L x 0.118" W (12.00mm x 3.00mm)
Series:Multifuse®, MF-R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):80 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):20 mOhms
Ratings:-
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.720" (18.30mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):6A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):3A