MF-NSML175-2
Bourns, Inc.
MF-NSML175-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-NSML175-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-NSML175-2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 6V 1.75A 1206
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:500ms
Thickness (Max):0.024" (0.60mm)
Size / Dimension:0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Series:Multifuse®, MF-NSML
Resistance - Post Trip (R1) (Max):30 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):5 mOhms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1206 (3216 Metric), Concave
Other Names:MF-NSML175-2CT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.75A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Current - Trip (It):3.5A
Current - Max:50A
Current - Hold (Ih) (Max):1.75A