MF-NSMF035-2
Bourns, Inc.
MF-NSMF035-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-NSMF035-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-NSMF035-2
Manufacturer Bourns
Description PTC Resettable Fuse 0.35A(hold) 0.75A(trip) 6V 100A 0.6W 0.1s 0.3Ohm SMD Solder Pad 1206 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 28453 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:100ms
Thickness (Max):0.033" (0.85mm)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:Multifuse®, MF-NSMF
Resistance - Post Trip (R1) (Max):1.2 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):300 mOhms
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:1206 (3216 Metric), Concave
Other Names:MF-NSMF035-2DKR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 350mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Current - Trip (It):750mA
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):350mA