MF-LSMF185/33X-2
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-LSMF185/33X-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MF-LSMF185/33X-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MF-LSMF185/33X-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Description | PTC Resettable Fuse 1.85A(hold) 3.7A(trip) 33V 40A 1.5W 2.5s 0.045Ohm SMD Solder Pad 2920 T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.559 | $0.505 | $0.455 | $0.446 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 33V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 2.5s |
| Thickness (Max): | 0.063" (1.60mm) |
| Size / Dimension: | 0.289" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm) |
| Series: | Multifuse®, MF-LSMF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 150 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 45 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 2920 (7351 Metric), Concave |
| Other Names: | MF-LSMF185/33X-2DKR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.85A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave |
| Current - Trip (It): | 3.7A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.85A |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MF-LSMF185/33X-2, use the request quote form to request MF-LSMF185/33X-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MF-LSMF185/33X-2.The price and lead time for MF-LSMF185/33X-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MF-LSMF185/33X-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

