MF-LR450
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-LR450 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MF-LR450 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MF-LR450 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 4.5A STRAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.63 | $0.612 | $0.592 | $0.498 | $0.414 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.376 | $0.32 | $0.282 | $0.254 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 5s |
| Thickness (Max): | 0.039" (1.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984" L x 0.402" W (25.00mm x 10.21mm) |
| Series: | Multifuse®, MF-LR |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 28 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 11 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Strap |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | User Defined |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 4.5A Ih User Defined Strap |
| Current - Trip (It): | 8.9A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 4.5A |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MF-LR450, use the request quote form to request MF-LR450 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MF-LR450.The price and lead time for MF-LR450 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MF-LR450.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

