MECF-130-02-L-DV-WT
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MECF-130-02-L-DV-WT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MECF-130-02-L-DV-WT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MECF-130-02-L-DV-WT |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Description | MECF .050 EDGE CARD ASSEMBLY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $16.88 | |||||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Series: | MECF |
| Read Out: | Dual |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions/Bay/Row: | - |
| Number of Positions: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Material - Insulation: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gender: | Female |
| Flange Feature: | - |
| Features: | Board Guide |
| Contact Type: | Cantilever |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Color: | Natural |
| Card Type: | Non Specified - Dual Edge |
| Card Thickness: | 0.093" (2.36mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MECF-130-02-L-DV-WT, use the request quote form to request MECF-130-02-L-DV-WT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MECF-130-02-L-DV-WT.The price and lead time for MECF-130-02-L-DV-WT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MECF-130-02-L-DV-WT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

