MEC8-150-02-L-DV-A
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MEC8-150-02-L-DV-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MEC8-150-02-L-DV-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MEC8-150-02-L-DV-A |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Description | CONN EDGE DUAL FMALE 100POS .031 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.19 | $7.832 | $7.12 | $6.764 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $6.586 | $5.874 | $5.518 | $4.877 | ||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Series: | MEC8 - DV |
| Read Out: | Dual |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | MEC8-150-02-L-DV-A-ND Q5899294 SAM8835 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions/Bay/Row: | - |
| Number of Positions: | 100 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gender: | Female |
| Flange Feature: | - |
| Features: | Board Guide |
| Contact Type: | - |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Color: | Black |
| Card Type: | Non Specified - Dual Edge |
| Card Thickness: | 0.062" (1.57mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MEC8-150-02-L-DV-A, use the request quote form to request MEC8-150-02-L-DV-A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MEC8-150-02-L-DV-A.The price and lead time for MEC8-150-02-L-DV-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MEC8-150-02-L-DV-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

