MEC1428-SZ-C1-TR
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MEC1428-SZ-C1-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MEC1428-SZ-C1-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MEC1428-SZ-C1-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | 32-bit Microcontrollers MCU MEC, MIPS core, 192K SRAM, LPC & eSPI, 144-WFBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.065 | $4.572 | $4.124 | $4.034 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.71 V ~ 3.465 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 144-WFBGA (9x9) |
| Series: | - |
| RAM Size: | 192KB |
| Program Memory Type: | External Program Memory |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 144-WFBGA |
| Other Names: | MEC1428-SZ-C1-DKR |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of I/O: | 108 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C, LPC, SMBus, SPI, UART |
| Core Processor: | MIPS32® M14K™ |
| Controller Series: | - |
| Applications: | Keyboard and Embedded Controller |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MEC1428-SZ-C1-TR, use the request quote form to request MEC1428-SZ-C1-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MEC1428-SZ-C1-TR.The price and lead time for MEC1428-SZ-C1-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MEC1428-SZ-C1-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

