MEC1-170-02-F-D-A
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MEC1-170-02-F-D-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MEC1-170-02-F-D-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MEC1-170-02-F-D-A |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Description | 1MM MINI-EDGE CARD ASSEMBLY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.99 | $8.602 | $7.82 | $7.429 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $7.234 | $6.452 | $6.061 | $5.357 | ||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Series: | MEC1 |
| Read Out: | Dual |
| Pitch: | 0.039" (1.00mm) |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | MEC1-170-02-F-D-A-ND SAM11486 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions/Bay/Row: | - |
| Number of Positions: | 140 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gender: | Female |
| Flange Feature: | - |
| Features: | Board Guide |
| Contact Type: | Loop Bellows |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish Thickness: | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Color: | Black |
| Card Type: | Non Specified - Dual Edge |
| Card Thickness: | 0.062" (1.57mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MEC1-170-02-F-D-A, use the request quote form to request MEC1-170-02-F-D-A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MEC1-170-02-F-D-A.The price and lead time for MEC1-170-02-F-D-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MEC1-170-02-F-D-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

