MEB-EH1
Marutsuelec
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MEB-EH1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MEB-EH1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MEB-EH1 |
|---|---|
| Manufacturer | Marutsuelec |
| Description | BOARD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $53.49 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 3V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 2.42 V ~ 15 V |
| Utilized IC / Part: | LTC3129 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Buck-Boost |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Other Names: | 1796-1016 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Up or Down |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 1.2MHz |
| Detailed Description: | LTC3129 - DC/DC, Step Up or Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 200mA |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MEB-EH1, use the request quote form to request MEB-EH1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MEB-EH1.The price and lead time for MEB-EH1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MEB-EH1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

