MDM-31SL2B-A174
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MDM-31SL2B-A174 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MDM-31SL2B-A174
Manufacturer Cannon
Description CONN MICRO-D RCPT 31POS PNL MNT
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Wire Leads
Shell Size, Connector Layout:0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Shell Material, Finish:Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Series:83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Packaging:Bulk
Other Names:096519-0297
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:31
Mounting Type:Panel Mount
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Features:Shielded
Detailed Description:31 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:3A