MD50S16M4-BP
Micro Commercial Components (MCC)
MD50S16M4-BP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MD50S16M4-BP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MD50S16M4-BP
Manufacturer Micro Commercial Components (MCC)
Description BRIDGE RECT 50A 1600V M4 PACK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 11 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6kV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7V @ 150A
Technology:Standard
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Module
Other Names:MD50S16M4-BPMS
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Diode Type:Three Phase
Detailed Description:Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.6kV Chassis Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr:300µA @ 1600V
Current - Average Rectified (Io):50A