MD1238H24B1-FSR
Mechatronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MD1238H24B1-FSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MD1238H24B1-FSR
Manufacturer Mechatronics
Description FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:0.906 lb (410.95g)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:24VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.670 in H2O (166.9 Pa)
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Series:MD1238
RPM:3800 RPM
Other Names:1570-1791
Operating Temperature:-
Noise:57.8 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Ingress Protection:-
Features:Speed Sensor (Tach)
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.800A