MCU08050C2409FP500
Electro-Films (EFI) / Vishay
MCU08050C2409FP500
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCU08050C2409FP500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCU08050C2409FP500
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 24 OHM 1% 1/5W 0805
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:MCU - Professional
Resistance:24 Ohms
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Anti-Sulfur
Failure Rate:-
Detailed Description:24 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur Thin Film