MCT06030D7871DP500
Buy MCT06030D7871DP500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCT06030D7871DP500
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES 7.87K OHM 0.5% 1/8W 0603
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Series:MCT - Professional
Resistance:7.87 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Anti-Sulfur
Failure Rate:-
Detailed Description:7.87 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thin Film