MCT06030D2870BP100
Electro-Films (EFI) / Vishay
MCT06030D2870BP100
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCT06030D2870BP100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCT06030D2870BP100
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 287 OHM 0.1% 1/10W 0603
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Series:MCT - Precision
Resistance:287 Ohms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Anti-Sulfur
Failure Rate:-
Detailed Description:287 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thin Film