MCS0402MD1001DE000
Electro-Films (EFI) / Vishay
MCS0402MD1001DE000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCS0402MD1001DE000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCS0402MD1001DE000
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0402
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:MCS AT - Professional
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:MCS0402-1.00K-MDTR
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:1 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film