MCS04020C6044FE000
Electro-Films (EFI) / Vishay
MCS04020C6044FE000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCS04020C6044FE000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCS04020C6044FE000
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 6.04M OHM 1% 1/10W 0402
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:MCS - Professional
Resistance:6.04 MOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:2312 275 16045
2312 275 16045-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)
Features:Anti-Sulfur
Failure Rate:-
Detailed Description:6.04 MOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thin Film