MCS04020C1009FE000
Draloric / Vishay
MCS04020C1009FE000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCS04020C1009FE000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCS04020C1009FE000
Manufacturer Vishay Beyschlag
Description RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0402
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.1W, 1/10W
Voltage - Breakdown:0402
Thickness (Max):±50ppm/°C
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:MCS 0402 - Professional
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:34 Weeks
Manufacturer Part Number:MCS04020C1009FE000
Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)
Features:-
FIFO's:2
Expanded Description:10 Ohm ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±1%