MCR50JZHFL6R20
LAPIS Semiconductor
MCR50JZHFL6R20
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCR50JZHFL6R20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCR50JZHFL6R20
Manufacturer LAPIS Semiconductor
Description RES SMD 6.2 OHM 1% 1/2W 2010
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Supplier Device Package:2010
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Series:MCR
Resistance:6.2 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:6.2 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film