MCR18ERTJ150
LAPIS Semiconductor
MCR18ERTJ150
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCR18ERTJ150 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCR18ERTJ150
Manufacturer LAPIS Semiconductor
Description RES SMD 15 OHM 5% 1/4W 1206
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Series:MCR
Resistance:15 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:RHM15CKCT
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:15 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film