MCR10ERTFL6R98
LAPIS Semiconductor
MCR10ERTFL6R98
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCR10ERTFL6R98 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCR10ERTFL6R98
Manufacturer LAPIS Semiconductor
Description RES SMD 6.98 OHM 1% 1/8W 0805
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:MCR
Resistance:6.98 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:RHM6.98CIDKR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:6.98 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film