MCP73827-4.2VUATR
Micrel / Microchip Technology
MCP73827-4.2VUATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCP73827-4.2VUATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCP73827-4.2VUATR
Manufacturer Microchip
Description Single Cell Li-Ion Charge Management Controller with Mode Indicator and Charge C
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19478 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Max):5.5V
Supplier Device Package:8-MSOP
Series:-
Programmable Features:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Other Names:MCP738274.2VUATR
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C (TA)
Number of Cells:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Interface:-
Fault Protection:-
Detailed Description:Charger IC Lithium Ion 8-MSOP
Current - Charging:Constant - Programmable
Charge Current - Max:-
Battery Pack Voltage:4.2V