MCP1501T-25E/SN
Micrel / Microchip Technology
MCP1501T-25E/SN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCP1501T-25E/SN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCP1501T-25E/SN
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
(In US Dollars)
3300 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Input:2.7 V ~ 5.5 V
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:50ppm/°C
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Reference Type:Series
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type:Fixed
Other Names:MCP1501T-25E/SN-ND
MCP1501T-25E/SNTR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Noise - 10Hz to 10kHz:-
Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Series Voltage Reference IC ±0.1% 20mA 8-SOIC
Current - Supply:550µA
Current - Output:20mA