MCH38FK271J
Cornell Dubilier Electronics
MCH38FK271J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCH38FK271J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCH38FK271J
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP MICA 270PF 5% 2.5KV SMD
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.5kV
Tolerance:±5%
Size / Dimension:0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Series:MCH
Packaging:Bulk
Package / Case:Nonstandard SMD
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.160" (4.06mm)
Features:RF, High Q, Low Loss
Dielectric Material:Mica
Detailed Description:270pF Mica Capacitor 2.5kV Nonstandard SMD
Capacitance:270pF