MCF52256VN80J
NXP Semiconductors / Freescale
MCF52256VN80J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCF52256VN80J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCF52256VN80J
Manufacturer NXP Semiconductors / Freescale
Description IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144BGA
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3 V ~ 3.6 V
Supplier Device Package:144-MAPBGA (13x13)
Speed:80MHz
Series:MCF5225x
RAM Size:32K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:256KB (256K x 8)
Peripherals:DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Packaging:Tray
Package / Case:144-LBGA
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Number of I/O:96
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:-
Detailed Description:Coldfire V2 MCF5225x Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-MAPBGA (13x13)