MCA1206MC1822FP500
Electro-Films (EFI) / Vishay
MCA1206MC1822FP500
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCA1206MC1822FP500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCA1206MC1822FP500
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES 18.2K OHM 1% 2/5W 1206
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:MCA AT - Professional
Resistance:18.2 kOhms
Power (Watts):0.4W, 2/5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:18.2 kOhms ±1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film