MC88916DW80
Buy MC88916DW80 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MC88916DW80
Manufacturer NXP Semiconductors
Description
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 1155 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:20-SOIC
Series:-
Ratio - Input:Output:1:6
Packaging:Tube
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
PLL:Yes
Output:CMOS, TTL
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Circuits:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Main Purpose:CISC/RISC Microprocessor
Input:TTL
Frequency - Max:80MHz