MC8640THX1067NE
NXP Semiconductors / Freescale
MC8640THX1067NE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC8640THX1067NE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MC8640THX1067NE
Manufacturer NXP Semiconductors
Description MPU, 32-BIT, 1067MHZ, CBGA1023
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 883 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - I/O:1.8V, 2.5V, 3.3V
USB:-
Supplier Device Package:994-FCCBGA (33x33)
Speed:1.067GHz
Series:MPC86xx
Security Features:-
SATA:-
RAM Controllers:DDR, DDR2
Packaging:Tray
Package / Case:994-BCBGA, FCCBGA
Other Names:935310147557
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Graphics Acceleration:No
Ethernet:10/100/1000 Mbps (4)
Display & Interface Controllers:-
Detailed Description:PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 1 Core, 32-Bit 1.067GHz 994-FCCBGA (33x33)