MC74HC259ADR2G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC74HC259ADR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC74HC259ADR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC74HC259ADR2G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Description | IC MULTIPLEXER 3ST 8INP 16-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | 5000 pcs | 12500 pcs | 25000 pcs | 62500 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.121 | $0.114 | $0.107 | $0.098 | $0.094 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Breakdown: | 16-SOIC |
|---|---|
| Timing: | 5.2mA, 5.2mA |
| Shell Style: | 2 V ~ 6 V |
| Series: | 74HC |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay: | 25ns |
| Polarization: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Standard |
| Other Names: | MC74HC259ADR2G-ND MC74HC259ADR2GOSTR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Bits per Element: | D-Type, Addressable |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | MC74HC259ADR2G |
| Expanded Description: | D-Type, Addressable Channel 1:8 IC Standard 16-SOIC |
| Description: | IC MULTIPLEXER 3ST 8INP 16-SOIC |
| Delay Time - Propagation: | 1 |
| Count Rate: | 1:8 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC74HC259ADR2G, use the request quote form to request MC74HC259ADR2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC74HC259ADR2G.The price and lead time for MC74HC259ADR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC74HC259ADR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
