MC74HC157AD
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC74HC157AD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC74HC157AD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC74HC157AD |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.599 | $0.541 | $0.488 | $0.477 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Supply Source: | Single Supply |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V |
| Type: | Data Selector/Multiplexer |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | 74HC |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Independent Circuits: | 1 |
| Detailed Description: | Data Selector/Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC |
| Current - Output High, Low: | 7.8mA, 7.8mA |
| Circuit: | 4 x 2:1 |
| Base Part Number: | 74HC157 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC74HC157AD, use the request quote form to request MC74HC157AD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC74HC157AD.The price and lead time for MC74HC157AD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC74HC157AD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
