MC74HC151ADG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC74HC151ADG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC74HC151ADG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC74HC151ADG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC DATA SELECT/MUX 8x1 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 48 pcs | 144 pcs | 528 pcs | 1008 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.39 | $0.291 | $0.217 | $0.162 | $0.122 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Supply Source: | Single Supply |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V |
| Type: | Data Selector/Multiplexer |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | 74HC |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | MC74HC151ADG-ND MC74HC151ADGOS |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Independent Circuits: | 1 |
| Detailed Description: | Data Selector/Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC |
| Current - Output High, Low: | 5.2mA, 5.2mA |
| Circuit: | 1 x 8:1 |
| Base Part Number: | 74HC151 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC74HC151ADG, use the request quote form to request MC74HC151ADG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC74HC151ADG.The price and lead time for MC74HC151ADG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC74HC151ADG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
