MC74AC161D
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC74AC161D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC74AC161D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC74AC161D |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC COUNTER SYNC BINARY 16-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2V ~ 6V |
|---|---|
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Timing: | Synchronous |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | 74AC |
| Reset: | Asynchronous |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Direction: | Up |
| Detailed Description: | Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC |
| Count Rate: | 167MHz |
| Base Part Number: | 74AC161 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC74AC161D, use the request quote form to request MC74AC161D pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC74AC161D.The price and lead time for MC74AC161D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC74AC161D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
