MC68HC711D3CFN2
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC68HC711D3CFN2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC68HC711D3CFN2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC68HC711D3CFN2 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | 8-BIT Otprom 2 Mhz Microcontroller PQCC44 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Speed: | 2MHz |
| Series: | HC11 |
| RAM Size: | 192 x 8 |
| Program Memory Type: | OTP |
| Program Memory Size: | 4KB (4K x 8) |
| Peripherals: | POR, WDT |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 44-LCC (J-Lead) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 26 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | HC11 HC11 Microcontroller IC 8-Bit 2MHz 4KB (4K x 8) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Data Converters: | - |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | HC11 |
| Connectivity: | SCI, SPI |
| Base Part Number: | MC68HC711 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC68HC711D3CFN2, use the request quote form to request MC68HC711D3CFN2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC68HC711D3CFN2.The price and lead time for MC68HC711D3CFN2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC68HC711D3CFN2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
