MC68CK16Z1CAG16
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC68CK16Z1CAG16 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC68CK16Z1CAG16 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC68CK16Z1CAG16 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | CPU16 HC16 Microcontroller IC 16-Bit 16MHzROMless 144-LQFP (20x20) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $33.102 | $29.88 | $26.95 | $26.364 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 144-LQFP (20x20) |
| Speed: | 16MHz |
| Series: | HC16 |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Program Memory Type: | ROMless |
| Program Memory Size: | - |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 144-LQFP |
| Other Names: | 935309364557 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 16 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | CPU16 HC16 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz ROMless 144-LQFP (20x20) |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Core Size: | 16-Bit |
| Core Processor: | CPU16 |
| Connectivity: | EBI/EMI, SCI, SPI |
| Base Part Number: | MC68CK16 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC68CK16Z1CAG16, use the request quote form to request MC68CK16Z1CAG16 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC68CK16Z1CAG16.The price and lead time for MC68CK16Z1CAG16 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC68CK16Z1CAG16.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
