MC68302CRC16C
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC68302CRC16C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC68302CRC16C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC68302CRC16C |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 16MHz 132-Pin PGA Tray |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $15.806 | $14.268 | $12.869 | $12.589 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - I/O: | 5.0V |
|---|---|
| USB: | - |
| Supplier Device Package: | 132-PGA (34.5x34.5) |
| Speed: | 16MHz |
| Series: | M683xx |
| Security Features: | - |
| SATA: | - |
| RAM Controllers: | DRAM |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 132-BPGA Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cores/Bus Width: | 1 Core, 8/16-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Graphics Acceleration: | No |
| Ethernet: | - |
| Display & Interface Controllers: | - |
| Detailed Description: | M68000 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 8/16-Bit 16MHz 132-PGA (34.5x34.5) |
| Core Processor: | M68000 |
| Co-Processors/DSP: | Communications; RISC CPM |
| Base Part Number: | MC68302 |
| Additional Interfaces: | GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC68302CRC16C, use the request quote form to request MC68302CRC16C pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC68302CRC16C.The price and lead time for MC68302CRC16C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC68302CRC16C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
