MC56F82723VFM
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC56F82723VFM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC56F82723VFM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC56F82723VFM |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 490 pcs | 980 pcs | 1470 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.62 | $5.046 | $3.922 | $3.519 | $2.968 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 32-QFN (5x5) |
| Speed: | 100MHz |
| Series: | 56F8xxx |
| RAM Size: | 3K x 16 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 32KB (16K x 16) |
| Peripherals: | DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 568-13763 935311258557 MC56F82723VFM-ND |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O: | 26 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | 56800EX 56F8xxx Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 32KB (16K x 16) FLASH 32-QFN (5x5) |
| Data Converters: | A/D 6x12b; D/A 2x12b |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | 56800EX |
| Connectivity: | I²C, SCI, SPI |
| Base Part Number: | MC56F82723 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC56F82723VFM, use the request quote form to request MC56F82723VFM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC56F82723VFM.The price and lead time for MC56F82723VFM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC56F82723VFM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
